Outro - wychodzimy poza schemat

Cześć, szczęściarzu! Zanim zaczniesz zastanawiać się nad prawdziwością tego stwierdzenia, odpowiedz mi na pytanie, gdzie się znajduje twój telefon komórkowy?
Bo go masz. Prawdopodobnie przy sobie. I to tak jakbyś miał cały świat na wyciągnięcie ręki.

Kiedy szukasz inspiracji na cel tegorocznych wakacji, Pinterest przyjdzie ci z pomocą. Bez problemu możesz kupić online bilet lotniczy na Sri Lankę, zarezerwować wycieczkę albo znaleźć nocleg, nie wychodząc z domu. Sprawdzisz też na bieżąco aktualizowane opóźnienia pociągów. Zdjęcia opublikujesz na Instagramie tak, żeby koledzy widzieli. Bo skoro jest taka opcja, to po co trzymać wszystko dla siebie? Facebook o tym wie, dlatego zachęca do lajkowania miejsc, które odwiedziłeś. Przecież dziś każdy szanujący się lokal posiada swój fanpage.

W ten sposób kreujesz swój wizerunek. Mówisz (nie)znajomym, jaki jesteś i co lubisz. Czasem koloryzujesz, ale nikt się nad tym nie zastanawia. Post, jaki umieścisz na stronie internetowej, szybko zniknie w tłumie. Jednak należy być czujnym i panować nad tym, co umieszcza się w internecie. Możliwe, że akurat o jedno z takich zdjęć czy wpisów zapyta pracodawca w trakcie rozmowy rekrutacyjnej.

Mam już dość

Czuję się przytłoczona, a zarazem chcę więcej. Kiedy komórka znajduje się w zasięgu mojej ręki, sięgam po nią odruchowo. Bez konkretnego celu. Przeglądam spersonalizowane posty w mediach społecznościowych, widziane już tego dnia trzy razy. Trudno tę czynność nazwać relaksem, jednak ten moment podglądactwa pozwala odciąć się od spraw, które zajmują umysł. To takie wyłączenie się z rzeczywistości.

Bardzo łatwo o to, by chwila przerodziła się w godzinę, po której nadmiar bodźców staje się męczący. W ten sposób chęć na wykonanie codziennych obowiązków znika w niewyjaśnionych okolicznościach, a ja zarzucam sobie brak produktywności.

Nie pisz mi nic…

…przez Messengera, WhatsAppa czy inny komunikator. Na pewno nie tylko ja złapałam się na tym, że kiedy intensywnie rozmawiam z kimś online, w trakcie realnego spotkania kończą nam się tematy do poruszenia.

Podczas imprezy masy ludzi scrollują media społecznościowe, robią relacje i piszą ze swoimi przyjaciółmi, zamiast poznawać nowe osoby. Kiedy spędza się wolny dzień w domu, miło jest obejrzeć film i równolegle komentować go ze znajomym, który wykonuje tą samą czynność w swoim mieszkaniu. Choć wydaje mi się, że jeszcze lepiej byłoby oglądać ten film razem, na jednej kanapie.

Warto też zaznaczyć, ile niedopowiedzeń rodzi brak fizycznego kontaktu. Emotikony nie są w stanie stuprocentowo oddać emocji. Tak jak cienka jest linia między miłością a nienawiścią, tak łatwo mylnie odebrać intencje, kiedy na końcu zdania zobaczymy dwukropek z nawiasem. Analogicznie słowo młodzieżowe słowo roku 2017, czyli w postaci „XD”, wyraża więcej niż tysiąc słów, zgodzisz się ze mną? :)

Pozwól sobie żyć

Zazwyczaj to babcie i dziadkowie przestrzegają przed niezdrowym promieniowaniem urządzeń technologicznych. Często robią to przesadnie, jednak prawdą jest, że co za dużo, to niezdrowo. Wielu naukowców przekonuje, że częste używanie telefonu rodzi problemy ze snem, płodnością, jak również powoduje osłabienie kości. Długotrwałe przesiadywanie przed ekranem niszczy oczy, zbyt głośne słuchanie muzyki, w szczególności przez słuchawki, ma niekorzystny wpływ na słuch. Jest tego dużo więcej, oczywiście znalazło się też miejsce na kilka mitów. Wszyscy to wiemy, ale czy staramy się przeciwdziałać takim skutkom ubocznym?

Pozwól sobie być offline

Dawniej ludzie leczący się medycyną naturalną zapragnęli czegoś nowego, sprawniejszego
w działaniu – chemii. Lekarstw, które miały szybciej uśmierzyć ból i wyleczyć chory organizm. Wiele z nich jest dziś na wagę złota, ale czy naprawdę potrzebujemy aż tyle przeróżnych suplementów? Doszło do tego, że zasady wprowadzenia do obrotu suplementów diety nie przewidują konieczności rejestracji czy uzyskania pozwolenia na dopuszczenie do produkcji.

Obecnie coraz częściej spotykamy się ze słowami BIO i EKO. Produkty, które obejmują te nazwy, są droższe i cieszą się lepszą renomą niż masowa długoterminowa produkcja. Po latach okazało się, że ludzie nie mogą już patrzeć na liczbę szkodliwych składników, jakie spożywamy i nosimy na sobie. „Ułatwiające życie” związki chemiczne przedostały się do wszystkich gałęzi przemysłu.

Tą drogą można sformułować wniosek, że bogatsi o doświadczenie cofamy się do tego, co było. Czy z (nie)potrzebnymi technologiami będzie podobnie?

Czasem każdy dzień przynosi lęk – śpiewała Gosia Andrzejewicz. Z jednej strony technologia w rewelacyjny sposób ułatwia nam życie i pozwala ukrywać kompleksy. Z drugiej strony jej rozwój równa się coraz to większej kontroli. Czy wiedziałeś, że za pomocą konta Google każdy może sprawdzić twoją lokalizację? Doszło do tego, że komputer zna cię prawie tak dobrze, jak ty sam, a może nawet lepiej. Dzięki temu jest świetnym manipulatorem. Przed niektórymi zabiegami trudno się uchronić. Za to zwiększanie świadomości i trochę technologicznej asertywności z pewnością nikomu nie zaszkodzi.

 

Jagoda Jabłońska

Trzecia ręka 

15 marca 2020

Strona główna

Wróć do artykułów