Outro - wychodzimy poza schemat

Powiedzieć, że wakacje bez przyjęcia szczepionki przeciwko koronawirusowi z pewnością będą zmarnowane, to z pewnością byłoby zbyt wiele. Niemniej osoby, które przyjęły już obydwie dawki bądź też skorzystały z opcji jednodawkowej, mogą liczyć na sporo udogodnień na szlakach swoich letnich wędrówek.

 

Jak informują rządowe witryny internetowe, już blisko 10,5 mln Polaków zostało w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19. Każdego kolejnego dnia wykonuje się ok. 400 tys. zastrzyków, natomiast suma tych dotychczas wykonanych sięga potężnej liczby niewielu mniej niż 25,5 mln. To oznacza, że już blisko 1/3 Polaków w czasie najbliższych miesięcy będzie mogła skorzystać z różnych profitów, jakie zyskuje się w związku ze sfinalizowanym szczepieniem.

 

Paszport covidowy

 

Taka właśnie, potoczna nazwa została powszechnie przyjęta jako określenie Unijnych Certyfikatów COVID (UCC). Zapewne każdy z nas już coś o tym przedsięwzięciu słyszał – czy wiesz jednak, w jaki sposób z niego skorzystać? Zacznijmy być może od najważniejszego, a więc od daty – odpowiednie rozporządzenie unijne, które ureguluje stosowanie tzw. paszportu covidowego na terenie całej wspólnoty, wejdzie w życie 1 lipca 2021 roku. Od tego dnia każdy posiadacz tego Certyfikatu w przypadku podróżowania na terenie UE będzie zwolniony z konieczności wykonywania testów oraz obowiązku kwarantanny. Warto jednak pamiętać, że regulacja ta nie obejmie jeszcze osób podróżujących pod koniec czerwca!

Poszczególne kraje we własnym zakresie ustalają formę paszportu covidowego – może on występować w postaci papierowej lub elektronicznej. Polski rząd postawił na nowocześniejszej rozwiązanie – certyfikat w naszym kraju wystawiany jest w postaci kodu QR, dostępnego w dowolnej chwili na twoim smartfonie. Jak go uzyskać? To bardzo proste – należy zalogować się na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) - https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta. Do tego celu należy skorzystać z profilu zaufanego, autonomicznego albo zespolonego z twoim indywidualnym kontem bankowym. Nie powinieneś jednak natrafić na problemy na tym etapie – w ten sam sposób logowałeś się, gdy musiałeś wybrać termin oraz miejsce szczepienia.

Po znalezieniu się na głównej stronie IKP powinieneś wejść w zakładkę „Certyfikaty”, wybrać odpowiedni rodzaj certyfikatu i nacisnąć „Pobierz kod QR”. Możesz go przechowywać na swoim urządzeniu mobilnym bądź też, dla większej pewności, wydrukować i zabrać ze sobą na wyjazd. Te druga opcja, jako awaryjna, może okazać się bardzo przydatna w sytuacji, w której na przykład rozładuje ci się telefon, nie będziesz miał przy sobie powerbanka, a w pobliżu nie znajdziesz żadnej ładowarki USB.

Jak na razie certyfikaty dostępne są jedynie za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, jednak od 25 czerwca będzie można uzyskać je również za pośrednictwem aplikacji mojeIKP i mObywatel. Wersję papierową można wydrukować samodzielnie albo zgłosić się po nią do swojego lekarza czy pielęgniarki. Należy jednak pamiętać, że do 1 lipca dokumenty są ważne tylko na terenie Polski – choć nie uprawniają jeszcze do podróży do krajów UE na dogodniejszych niż jak dotąd warunkach, to na ich podstawie można uzyskać różne ulgi na terenie kraju.

 

Czy tylko zaszczepieni?

 

Nie tylko! Warto zwrócić uwagę na regulacje szczegółowe – paszport covidowy mogą uzyskać także osoby, które wyzdrowiały po przebyciu COVID-19, a także te, które otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Zwróć jednak uwagę na termin ważności certyfikatu, który będzie różny w zależności od tego, na jakiej podstawie będziesz się o niego ubiegać.

Jeżeli zostałeś zaszczepiony obydwiema dawkami albo przyjąłeś preparat jednodawkowy, twój certyfikat nabierze mocy prawnej w dwa tygodnie po otrzymaniu ostatniego zastrzyku i będzie obowiązywał przez cały rok od tej daty. Jeśli zakaziłeś się koronawirusem, przeszedłeś leczenie (potwierdzone w IKP) i wyszedłeś z choroby, czego dowiedzie pozytywny wynik testu na obecność przeciwciał, twój certyfikat nabierze ważności 11. dnia po wyniku takiego testu i będzie ważny pół roku od jego wykonania. Wreszcie, jeżeli wnioskujesz o certyfikat tylko na podstawie negatywnego wyniku testu, jego ważność to zaledwie dwie doby od otrzymania wyniku badania.

 

Co konkretnie daje paszport?

 

Podstawowe korzyści zostały już wspomniane wcześniej, lecz warto je przypomnieć – od początku lipca posiadacze Unijnego Certyfikatu COVID będą mogli podróżować na terenie całej UE bez obowiązku poddawania się testom lub przechodzenia kwarantanny po przekroczeniu granicy. Dokument będzie kontrolowany przy odprawach celnych na lotniskach oraz na przejściach granicznych czy też przez służby porządkowe na terenie poszczególnych krajów.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w przypadku wzrostu liczby zakażeń na terenie państwa, które opuścił podróżny, władze kraju przyjmującego mogą wymagać spełnienia dodatkowych wymogów – wówczas UCC okazać się może niewystarczający. Odpowiednie informacje znaleźć można na niniejszej stronie, którą warto sprawdzić przed planowanym wyjazdem (dane są aktualizowane raz w tygodniu, w czwartki): https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/situation-updates/weekly-maps-coordinated-restriction-free-movement. Ograniczenia w podróżowaniu nie dotykają osób wyruszającym z regionów zaznaczonych na zielono. Aktualnie, tj. 17.06, całe terytorium Polski spełnia ten warunek, jeżeli więc taka sytuacja utrzyma się do początku lipca, każdy podróżujący wyruszający z RP będzie mógł bez ograniczeń wybierać cel swojej wyprawy.

Warto jednak, dla własnego bezpieczeństwa, zwracać uwagę na sytuację panującą w regionie, do którego masz zamiar się wybrać. Choć nikt nie może ci zabronić spędzania tam wakacji czy urlopu (w mocy MSZ jest jedynie odradzać wyjazd w przypadku złej sytuacji epidemiologicznej), lecz zawsze warto postawić sobie pytanie, czy warto narażać się na ryzyko i wszelkie możliwe komplikacje, jakie mogą wyniknąć z zapadnięcia na COVID-19 poza krajem swojego zamieszkania. Najświeższe dostępne dane pokazują, że najwyższe liczby zakażeń występują w Holandii, niektórych częściach Szwecji oraz Hiszpanii. Wydaje się więc, że te kierunki nie stanowią najlepszego wyboru na lipcowe czy sierpniowe wojaże.

Pomimo wprowadzenia UCC od 1 lipca nadal w przypadku niektórych krajów obowiązywać mogą dodatkowe obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu, być może też konieczne będą odpowiednie dokumenty. Szczegóły znajdziesz na tej stronie: https://reopen.europa.eu/pl - zostały tutaj scharakteryzowane wszystkie formalności, jakich należy dopełnić przed wybraniem się do poszczególnych państw członkowskich UE. Takim kwestiom musisz przyjrzeć się szczególnie dokładnie, jeżeli planujesz podróżować we własnym zakresie – w przypadku wyjazdu zorganizowanego, np. wykupionego w biurze podróży, wszystkie niezbędne informacje będą z pewnością przekazywane na bieżąco przez organizatora.

 

Z perspektywy zdrowego rozsądku

 

Może się wydawać, że wszystkie procedury związane z podróżowaniem za granicę w aktualnych warunkach mnożą się w nieskończoność i przerastają możliwości organizacyjne zwykłego człowieka. Wcale tak nie jest! Właściwe przygotowanie się do podróży i zadbanie odpowiednio wcześniej o posiadanie wymaganych dokumentów nie stanowi tak wielkiego problemu, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka – właściwie wszystkie potrzebne informacje są dostępne w zasięgu ręki pod adresami wspomnianych wcześniej witryn. W razie wątpliwości warto też szukać informacji na stronie ambasady kraju, do którego planujesz się wybrać – albo, w ostateczności, skontaktować się osobiście i prosić o wyjaśnienie trapiących się wątpliwości.

Europejski Certyfikat COVID to, jak się zdaje, kolejny dowód na to, że warto się szczepić! Jeżeli jeszcze nie skorzystałeś z tej możliwości, a nie masz żadnych przeciwskazań zdrowotnych bądź innej natury – nie warto zwlekać. Tym bardziej, że ilość zastosować paszportu covidowego może wzrastać dosłownie z dnia na dzień – już teraz coraz częściej stają się one np. przepustką na imprezy masowe na terenie Polski i nie tylko.

Krzysztof Andrulonis

 

Szczepionka jak przepustka?

25 czerwca 2021

Strona główna

Wróć do artykułów