Ostatnimi czasy coraz więcej wydarzeń kulturalnych odbywa się w przestrzeni online. Nie inaczej jest ze Spacją się skacze – nowym projektem Spółdzielni Socjalnej Honolulu, przedsiębiorstwa społecznego prowadzącego w Katowicach integracyjną klubokawiarnię Drzwi Zwane Koniem. 

 

Już od 14 września na stronie spacjasieskacze.pl będziecie mogli bezpłatnie obejrzeć materiały przygotowane przez troje ekspertek i ekspertów. Będą to serie wideo-esejów na YouTube, podcastów na SoundCloud oraz artykuły na stronie projektu. Wszystko to przybliży inną stronę gier wideo. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

Z organizatorem współpracuje między innymi Festiwal Ars Independent. Jak wyjaśnia jego rzecznik – Bartek Sołtysik: „Spacją się skacze” to próba porozmawiania o grach na poważnie, nie tylko w bańce gamerskiej i w branży gamedev. 75% Polek i Polaków gra w gry, jest to więc immanentna część naszej kultury cyfrowej, a jednak rzadko w publicznym dyskursie o grach rozmawia się krytycznie, spoglądając na nie tylko jako rozrywkowy produkt.

Bartek wylicza osoby zaangażowane w projekt: Będzie z nami Marta Tymińska z Uniwersytetu Gdańskiego z serią „Krytyczne spojrzenie na gry wideo”, w której opowie o tym, czy gry mogą zmieniać świat, a także jak grać lepiej i mądrzej. Paweł Schreiber skupi się na „Grach w kulturze, grach jako sztuce i ich miejscu”, gdzie zastanowimy się nad tym, jak gry odnajdują się między innymi formami kultury: co mają w sobie z literatury, filmu, architektury, teatru czy muzyki. Z kolei Tomasz Z. Majkowski, pracujący na Uniwersytecie Jagiellońskim, spróbuje odpowiedzieć na tytularne pytanie: Dlaczego spacją się skacze?, zastanawiając się nad kulturową genealogią współczesnych gier cyfrowych. Całość merytorycznie poprowadzi dla nas Jacek Wandzel – kurator gier wideo na katowickim, multimedialnym festiwalu Ars Independent (którego 10. edycja odbywać się będzie od 24 do 26 września w sieci i w całości za darmo!).

Nie słyszeliście jeszcze o organizatorze projektu – Drzwiach Zwanych Koniem? Bartek Sołtysik wyjaśnia, że DZK otwarte są już od 2015 roku. Lokal oprócz oferty gastronomicznej – autorskiego twistu na temat kuchni street food – zajmuje się aktywizacją i zatrudnianiem osób wykluczonych społecznie (m.in. osób z niepełnosprawnościami). DZK to także „nieoficjalny dom kultury” – co roku na tutejszej scenie odbywa się ponad 300 wydarzeń! DZK to przedsiębiorstwo wielowymiarowe: zajmuje się również testowaniem innowacji społecznych, kompleksową organizacją wydarzeń kulturalno-społecznych (od programu, przez promocję, po produkcję) czy marketingiem. Klubokawiarnia znajduje się w Katowicach przy ul. Warszawskiej 37.

Materiały stworzone w ramach nowego projektu znajdziecie na stronie spacjasieskacze.pl i będą one dostępne bezpłatnie, na otwartej licencji. Warto wspomnieć, że zostaną dostosowane pod kątem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Pojawią się: audiobooki, napisy dla słabosłyszących i niesłyszących, transkrypcje audio i wideo, tłumaczenia migowe oraz uproszczone wersje tekstów. Niezależnie od ograniczeń, 14 września, wszyscy będziecie mogli skoczyć na Spacją się skacze!

 

Spacją się skacze 

04 września 2020

Strona główna

Wróć do artykułów

Outro - wychodzimy poza schemat