Outro - wychodzimy poza schemat

Ostatnimi czasy coraz więcej wydarzeń kulturalnych odbywa się w przestrzeni online. Nie inaczej jest ze Spacją się skacze – nowym projektem Spółdzielni Socjalnej Honolulu, przedsiębiorstwa społecznego prowadzącego w Katowicach integracyjną klubokawiarnię Drzwi Zwane Koniem. 

 

Już od 14 września na stronie spacjasieskacze.pl będziecie mogli bezpłatnie obejrzeć materiały przygotowane przez troje ekspertek i ekspertów. Będą to serie wideo-esejów na YouTube, podcastów na SoundCloud oraz artykuły na stronie projektu. Wszystko to przybliży inną stronę gier wideo. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

Z organizatorem współpracuje między innymi Festiwal Ars Independent. Jak wyjaśnia jego rzecznik – Bartek Sołtysik: „Spacją się skacze” to próba porozmawiania o grach na poważnie, nie tylko w bańce gamerskiej i w branży gamedev. 75% Polek i Polaków gra w gry, jest to więc immanentna część naszej kultury cyfrowej, a jednak rzadko w publicznym dyskursie o grach rozmawia się krytycznie, spoglądając na nie tylko jako rozrywkowy produkt.

Bartek wylicza osoby zaangażowane w projekt: Będzie z nami Marta Tymińska z Uniwersytetu Gdańskiego z serią „Krytyczne spojrzenie na gry wideo”, w której opowie o tym, czy gry mogą zmieniać świat, a także jak grać lepiej i mądrzej. Paweł Schreiber skupi się na „Grach w kulturze, grach jako sztuce i ich miejscu”, gdzie zastanowimy się nad tym, jak gry odnajdują się między innymi formami kultury: co mają w sobie z literatury, filmu, architektury, teatru czy muzyki. Z kolei Tomasz Z. Majkowski, pracujący na Uniwersytecie Jagiellońskim, spróbuje odpowiedzieć na tytularne pytanie: Dlaczego spacją się skacze?, zastanawiając się nad kulturową genealogią współczesnych gier cyfrowych. Całość merytorycznie poprowadzi dla nas Jacek Wandzel – kurator gier wideo na katowickim, multimedialnym festiwalu Ars Independent (którego 10. edycja odbywać się będzie od 24 do 26 września w sieci i w całości za darmo!).

Nie słyszeliście jeszcze o organizatorze projektu – Drzwiach Zwanych Koniem? Bartek Sołtysik wyjaśnia, że DZK otwarte są już od 2015 roku. Lokal oprócz oferty gastronomicznej – autorskiego twistu na temat kuchni street food – zajmuje się aktywizacją i zatrudnianiem osób wykluczonych społecznie (m.in. osób z niepełnosprawnościami). DZK to także „nieoficjalny dom kultury” – co roku na tutejszej scenie odbywa się ponad 300 wydarzeń! DZK to przedsiębiorstwo wielowymiarowe: zajmuje się również testowaniem innowacji społecznych, kompleksową organizacją wydarzeń kulturalno-społecznych (od programu, przez promocję, po produkcję) czy marketingiem. Klubokawiarnia znajduje się w Katowicach przy ul. Warszawskiej 37.

Materiały stworzone w ramach nowego projektu znajdziecie na stronie spacjasieskacze.pl i będą one dostępne bezpłatnie, na otwartej licencji. Warto wspomnieć, że zostaną dostosowane pod kątem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Pojawią się: audiobooki, napisy dla słabosłyszących i niesłyszących, transkrypcje audio i wideo, tłumaczenia migowe oraz uproszczone wersje tekstów. Niezależnie od ograniczeń, 14 września, wszyscy będziecie mogli skoczyć na Spacją się skacze!

 

Spacją się skacze 

04 września 2020

Strona główna

Wróć do artykułów