Outro - wychodzimy poza schemat

Rok 2020 był trudny dla każdego, także dla producentów seriali, którzy musieli chociażby zmagać się ze wstrzymaniem zdjęć przez wybuch pandemii. Ale był to też dobry okres dla platform streamingowych – zamknięci w domach z powodu lockdownu chętniej oddawaliśmy się rozrywce, w tym oglądaniu seriali i filmów, o czym świadczy fakt, że np. Netflix zmuszony był obniżyć jakość wyświetlania ze względu na zbytnie przeciążenie sieci. Ubiegły rok to również czas interesujących premier i kontynuacji sprawdzonych produkcji. Zestawienie obejmuje najciekawsze i najbardziej intrygujące seriale 2020 roku.

 

Gambit królowej

Chyba nikt się nie spodziewał, że ten niepozorny amerykański serial o młodej szachistce odniesie tak duży sukces. Gambit królowej to jedna z najchętniej oglądanych produkcji Netflixa w zeszłym roku. Główną bohaterką jest Beth (w tej roli Isla Johnston oraz absolutnie genialna Anya Taylor-Joy), która po śmierci matki wychowywała się w sierocińcu. To właśnie tam zakochała się w szachach, do których miała niesamowity talent. Beth musiała się jednak zmagać nie tylko z męskim środowiskiem szachistów, lecz także z uzależnieniem od leków. To bardzo przyjemny serial pokazujący grę w szachy od kulis – począwszy od żmudnych przygotowań polegających głównie na analizie swojej gry i przeciwników, skończywszy na samych turniejach, nieraz trwających dosyć długo. Na uwagę zasługuje fakt, że w postać jednego z rosyjskich szachistów wciela się Marcin Dorociński. Po obejrzeniu tej produkcji niejedna osoba nabierze ochoty na sięgnięcie po grę w szachy.

 

Freud

To jeden z najdziwniejszych seriali ubiegłego roku, jaki pojawił się na platformie Netflix. Opowiada o wczesnym życiu Zygmunta Freuda, wyśmiewanego wówczas za swoje odważne poglądy. Akcja rozgrywa się w XIX-wiecznym Wiedniu. Produkcja została podzielona na osiem odcinków, których tytuły wiążą się z najważniejszymi teoriami austriackiego psychoanalityka (np. histeria, popęd, regresja, supresja). Po zapowiedzi tej produkcji można było się spodziewać serialu psychologiczno-kryminalnego (Freud włącza się w śledztwo dotyczące tajemniczych morderstw), tymczasem dostajemy raczej horror z okultystycznym spiskiem, kobietą medium i serią seansów spirytystycznych. Z tego powodu serial może rozczarować widzów oczekujących więcej zagadnień związanych z psychoanalizą czy wątków z życia Freuda.

 

The Crown

Rok 2020 przyniósł kolejny, czwarty już sezon serialu opowiadającego o brytyjskiej rodzinie królewskiej, który pokochali widzowie na całym świecie. W tej części produkcji na pierwszy plan wysuwa się skomplikowany i przede wszystkim smutny związek księcia Karola z młodą Dianą Spencer oraz rządy Żelaznej Damy, czyli Margaret Thatcher (świetna kreacja Gillian Anderson). Oczywiście wciąż istotną rolę odgrywa królowa Elżbieta II. Tym razem jednak w tle pozostają brylujący w poprzednich sezonach książę Filip i księżniczka Małgorzata. Na wielkie brawa na pewno zasługują osoby odpowiedzialne za castingi i charakteryzatorzy – podobieństwo niektórych aktorów do rzeczywistych osób jest naprawdę uderzające. Fani na pewno się ucieszą, że serial będzie miał jeszcze dwa kolejne sezony.

 

Biohakerzy

Główną bohaterką tego niemieckiego serialu science fiction jest Mia, studentka pierwszego roku medycyny, która wszystkimi sposobami chce się dostać do zespołu badawczego instytutu medycznego prowadzonego przez jedną z wykładowczyń, a to dlatego, że pragnie poznać prawdę o śmierci brata leczonego właśnie przez doktor Lorenz. W serialu mamy do czynienia między innymi z terapiami genowymi, modyfikowaniem genetycznym i nielegalnymi eksperymentami medycznymi. To dość interesująca produkcja trzymająca w napięciu, o wartkiej akcji, choć na minus zasługują niektóre absurdalne zachowania bohaterów. Warto dodać, że w planach jest kolejny sezon.

 

Mroczne pożądanie

Z pozoru może się wydawać, że to kolejna meksykańska telenowela, w dodatku erotyczna. Nic bardziej mylnego. Owszem, mamy tutaj sporo seksu, głównie jednak w retrospekcjach. To intrygujący serial, z wieloma zwrotami akcji, o tym, do czego prowadzi właśnie tytułowe mroczne pożądanie, choć nie tylko – także obsesja, zazdrość, dążenie do kariery i skrzętnie skrywane tajemnice. Mężatka Alma, wykładowczyni prawa, wydaje się w romans z Dariem, który okazuje się jej studentem. Wkrótce zostaje zamordowana jej przyjaciółka. Tempo serialu? Wręcz zawrotne. Drugi sezon został już zapowiedziany.

 

Szadź

To serial oparty na fabule powieści kryminalnej Szadź Igora Brejdyganta. Już od pierwszego odcinka, a wręcz sceny!, wiemy, kto jest seryjnym mordercą. Akcja zatem toczy się przede wszystkim wokół motywacji sprawcy, tego, czy i kiedy zostanie on ujęty przez policję, skomplikowanego życia komisarz Aleksandry Polkowskiej, byłej alkoholiczki, która prowadzi śledztwo, a także jej relacji z zabójcą, bo jak się okazuje, jej udział w sprawie wcale nie jest przypadkowy. Po raz kolejny mamy tu motyw przeszłości, który ostatnimi czasy często pojawia się w różnych produkcjach. Serial nieźle trzyma w napięciu, a kreacja Macieja Stuhra jest naprawdę bardzo dobra.

 

Chyłka. Rewizja

Bezkompromisowa prawniczka Joanna Chyłka, znana z powieści Remigiusza Mroza, powraca w trzeciej części serialu. Niezmiennie partneruje jej aplikant Kordian Oryński, zwany Zordonem. Tym razem bohaterowie muszą się zmierzyć nie tylko z prowadzoną sprawą związaną z brutalnym morderstwem romskiej kobiety i dziecka, lecz także z alkoholizmem Chyłki. To dwa główne wątki – z jednej strony dyskryminacja na tle etnicznym, z drugiej zaś choroba alkoholowej kobiet. W rolę tytułowej bohaterki wciela się Magdalena Cielecka, która swoją grą przyćmiewa pozostałe postaci i bez której trudno wyobrazić sobie tę produkcję.

 

W głębi lasu

Akcja serialu, opartego na powieści Harlana Cobena o tym samym tytule, dzieje się w dwóch przestrzeniach czasowych. Głównym bohaterem, w którego wciela się Grzegorz Damięcki, jest prokurator, uczestniczący przed laty w obozie letnim, podczas którego doszło do zbrodni. Mamy tutaj do czynienia z klasycznym powrotem do przeszłości i próbą odkrycia, co tak naprawdę wydarzyło się na tym obozie. Podobny zabieg można spotkać chociażby w polskim serialu Motyw, wyprodukowanym w 2019 roku. Niestety W głębi lasu rozczarowuje i nie wprowadza niczego nowego, czego byśmy nie znali z innych produkcji. Zarówno dość prosta fabuła, jak i kreacje bohaterów nie zapadają na długo w pamięci widza.

 

Znaki

Drugi sezon serialu kryminalnego Znaki rozgrywa się kilka miesięcy później, w Górach Sowich. Trzeba przyznać, że ta część jest jeszcze lepsza od poprzedniej, choć minusem mogą być wątki mistyczne, niekoniecznie pasujące do tej produkcji. Akcja pierwszego sezonu zakończyła się wraz ze zniknięciem córki głównego bohatera, komisarza Treli (w tej roli Andrzej Konopka). Nowy sezon to tajemnicze zniknięcie podróżników, kolejne intrygi burmistrza, wątek zbrodni popełnionej w czasach II wojny światowej oraz zmowa milczenia mieszkańców miasteczka.

 

Żywioły Saszy. Ogień

To serial na podstawie powieści Lampiony, trzeciej części tetralogii Cztery żywioły Saszy Załuskiej Katarzyny Bondy. W rolę tytułowej profilerki wciela się Magdalena Boczarska, która wypadła w tej kreacji naprawdę dobrze. Fabuła koncentruje się na śledztwie w sprawie podpaleń i wybuchów. Cała Łódź płonie, a profilerka Sasza, która po latach powróciła do Polski z Wielkiej Brytanii, próbuje odkryć, kto jest podpalaczem i bomberem. Mamy tu wątek terroryzmu i dyskryminacji na tle rasowym, a także przeszłości Załuskiej oraz tajemniczych dokumentów, które znajdują się w jej posiadaniu. Co ciekawe, twórcy serialu nawiązują również do pozostałych części tetralogii Bondy.

 

Olimpia Orządała

 

Seriale 2020 - podsumowanie 

03 lutego 2021

Strona główna

Wróć do artykułów