Outro - wychodzimy poza schemat

 

Od lat eksplorował kultury internetu i aż dziw, że dopiero światowa zaraza zmusiła go do przeprowadzki do sieci. Katowicki, multimedialny festiwal Ars Independent w tym roku obchodzi 10. urodziny, a imprezę świętować będziemy wspólnie w internetach - już od 24 do 26 września! Ogłoszono właśnie co nas czeka w programie festiwalu.

Pod hasłem #YouArsIndependent - będącym ukłonem w stronę publiczności imprezy - odbędzie się w sumie 13 wydarzeń. Część treści dostępnych będzie na stronie festiwalu, kanale jutube czy portalu mojeekino przez 3 festiwalowe dni do zapoznania się w dowolnej chwili. Część zaś to transmisje na żywo, które odbywać się będą zgodnie z harmonogramem: na jutubie i fejsbuku. Ponad 30 gości, 45 utworów audiowizualnych, blisko 600 minut wideo oglądania, prawie 400 minut spotkań i dyskusji - to Ars Independent 2020 Online w skrócie!

Wszystkie festiwalowe wydarzenia są w tym roku bezpłatne!

Rave, kosmici, heroina: pokaz Liquid Sky to historia niczym z fantazji Davida Bowiego. Przybysze z kosmosu lądują na Ziemi w poszukiwaniu narkotyków i seksu, zanurzając się w undergroundowym, queerowym i pełnym rave’u świecie. - Na 100 filmów klasy B zdarza się ten 1 dobry. To właśnie “Liquid Sky” - dodaje Patryk Sławicki, programer festiwalu. Film zobaczymy na platformie mojeekino.pl.

Animacja to od lat na festiwalu kraina wyobraźni: czasem lekkiej, przyjemnej i kolorowej, a czasem granicznej, konfundującej i w kolorach, których nazw nawet nie znamy. W secie Playlista na mojeekino z eksperymentalnymi animacjami zobaczymy wybór właśnie takich “pojechanych” krótkich metraży, m.in. “Ostatnią wieczerzę” Piotra Dumały.

Wyobraź sobie ulubiony film bez muzyki. Nie ma dialogów, brak wszystkich “pif!”, “stuk!” i “łup!”. Coś dzieje się na ekranie, lecz nie towarzyszy temu żadne napięcie, ani emocja. Podczas 3 h dla 3 min: komponowanie muzyki do “World of Tomorrow” wespół z Michałem Paduchem (aka Pigeon Break) przyjrzymy się jak wyprodukować muzykę do filmu. Będzie to “World of Tomorrow” Dona Hertzfeldta, uhonorowane 44 nagrodami na największych światowych festiwalach, w tym nominacją do Oscara.

Podczas Dyskusji o kulturalnej infomasie porozmawiamy wspólnie z: Anną Szramą (Silesia Film), Adrianem Chorębałą (ASP Katowice), Piotrem Zawojskim (UŚ) oraz Matyldą Baderą (Katowice Miasto Ogrodów) o kulturze doby pandemii. Wydarzeniu akompaniować będzie seria publicystycznych artykułów autorstwa m.in. Mateusza Demskiego.

Wśród wydarzeń towarzyszących festiwalowi znajdziemy Keywords z prezentacjami o pracy w gamedevie. Serię warsztatowych występów od przyjaciół z katowickiej filii Keywords Studios. Posłuchamy m.in.: o roli Player Supportu w relacjach z graczami i graczkami, czy niuansach pracy w międzynarodowym środowisku.

Esej filmowy swoją historię rozpoczyna już w latach 20. XX wieku, choć dopiero w roku 1940 doczeka się etykiety. Przyjrzymy się w tym roku internetowemu spadkobiercy tego gatunku - wideoesejowi. Formie krótszej, kręconej nierzadko amatorsko i dużo bardziej krzykliwie. Podwójne wydarzenie - Artykuł w sieci o jutubowych wideoesejach - połączy przegląd najciekawszych kanałów popkulturowych ostatniej dekady (czyt. od zarania współczesnego wideoeseju na youtubie) oraz spotkanie z wideo-eseistami, autorami kanałów: Film Radar, Films&Stuff oraz BluShades, które poprowadzi Jacek Wandzel.

10 lat festiwalu i 10 twórców, których wideoklipy mogliśmy oglądać na Ars Independent przez te lata. Tym razem to oni zaproponują nam wybór teledysków, które ich inspirowały, które podziwiają, które po prostu lubią. Na Playliście na jutubie z ulubionymi klipami ulubionych muzyków usłyszycie czego na co dzień słucha Baasch, Novika, Borys LBD czy zespół Drekoty.

Kolejne urodzinowe wydarzenie i kolejny przegląd - tym razem animowany. W ramach Playlisty nowych animacji arsowych twórców zobaczymy nowe, krótkometrażowe filmy animatorek i animatorów, których debiutanckie produkcje walczyły o tytuł Czarnego Konia. Tym razem już po szkole i na poważnie w branży filmowej.

Jeśli marzy ci się praca w gamedevie czy mediach interaktywnych: Prezki w sieci o tym jak w gry (kiedyś: Game On) będzie wydarzeniem dla ciebie. Wirtualna poczekalnia? Remake katowickiego dworca? Postaci z Dungeons&Dragons albo Boskiej Komedii? Dźwięki prosto z legendarnego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia? Czeka nas wszystko to i więcej. Przeglądowi multimedialnych projektów młodych, początkujących autorek i autorów towarzyszyć będzie spotkanie, które poprowadzi Magdalena Cielecka (kierowniczka produkcji w Anshar Studios).

Więcej informacji o programie znajdziemy na stronie festiwalu: arsindependent.pl.

Organizatorami wydarzenia są instytucja kultury Katowice Miasto Ogrodów oraz Miasto Katowice. 

 

Program Ars Independent 2020 Online

20 września 2020

Strona główna

Wróć do artykułów