Outro - wychodzimy poza schemat

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że słowa padające w tytule to synonimy, które możemy stosować zamiennie bez większej różnicy. Chwila głębszego namysłu powinna jednak ukazać pewną zupełnie inną prawdę…

Gdyby chcieć się powołać na autorytet największej encyklopedii internetowej, Wikipedii, to istotnie pasja i hobby definiowane są w jednym haśle. Niemniej pierwsza z nich zdaje się czymś istotniejszym, odgrywającym w naszym życiu dużo większą rolę i zapewniającym bardziej wszechstronny rozwój, który jednocześnie przynosi nam potężną satysfakcję. W zamiłowaniu do jakiegoś typu aktywności, przedmiotów bądź osób skrywa się nieraz napędzająca nas do życia siła. Co daje nam posiadanie pasji?

Pasja pozwala nam odkrywać własne potrzeby

By odkryć pasję, musimy się zastanowić nad tym, co sprawia nam przyjemność. Wtedy możemy spojrzeć w siebie i zastanowić się bardziej nad swoimi potrzebami, nad tym, co nas cieszy, a co powoduje w nas frustrację. Zdanie sobie sprawę z rzeczy, które działają na nas w sposób budujący, pomaga też lepiej zadbać o siebie i mieć lepsze życie, a z pewnością pełne pasji i pozytywnych doświadczeń.

Mając pasje, możemy poświęcić czas tylko sobie

Nawet jeśli działamy w grupie, pasja pozwala nam poświęcić czas tylko sobie. Właśnie dlatego, że odkrywamy dzięki niej własne potrzeby. Poza tym często pasja wiąże się także z fizycznym skupieniem się na własnych potrzebach. A to jest bardzo ważne nie tylko dla naszej samooceny, ale też do tego, by być bardziej asertywnym w relacjach (nawet z najbliższymi).

Pasja może być czymś trwałym/stałym w naszym życiu

Pasjonujące mogą być nawet najbardziej prozaiczne rzeczy, o ile będziemy potrafili się w nie rzeczywiście zaangażować. A wtedy mogą się one stać naprawdę stałą rzeczą w naszym życiu. Punktem, do którego będziemy wracać zawsze: nie tylko wtedy gdy jesteśmy szczęśliwi, ale też gdy nam jest smutno, bo stałe, powtarzalne rzeczy dają nam poczucie bezpieczeństwa, a ono jest niezbędne do szczęścia.

Dlaczego pasja jest tak ważna?

Możesz być pewien, że życie, w którym zabrakło pasji, nie pozwala w pełni rozwinąć rzeczywistego potencjału, z którym weszliśmy w ten świat. Nie ma większej nagrody niż skuteczna walka zakończona zdobyciem tego, co jest dla nas najważniejsze.

Jeśli zdecydujesz się podjąć ryzyko i dać z siebie to co najlepsze wobec wszystkich tych rzeczy, czynności i ludzi, których kochasz, dopiero wówczas będziesz w stanie poznać prawdziwe znaczenie słowa „pasja”.

Możesz także w ten sposób dowiedzieć się, że każdy z nas ma swoją własną pasję, często jedyną i niepowtarzalną. Wybierz dla siebie tę, co do której czujesz pewność i która pozwala Ci rozwinąć skrzydła. Jesteś jedyną osobą, która jest odpowiedzialna za kształtowanie własnych uczuć i masz pełną władzę nad nimi.

To Ty decydujesz, jak chcesz żyć i jak zamierzasz „czuć” swoje życie – niezależnie od tego, co możesz w tej chwili myśleć, to jednak zależy ono całkowicie od ciebie.

Jeśli chcesz poczuć, czym może być prawdziwa pasja lub chcesz ją odkryć u siebie, to powinieneś przeanalizować swoje codziennie zajęcia oraz marzenia. W tym celu godne polecenia jest kilka ćwiczeń, które możesz wykonać w wolnej chwili:

  • Wypisz listę 15 rzeczy, które Cię pasjonują: to, co lubisz najbardziej, to, co jest najbardziej wyjątkowe dla Ciebie lub co stanowi w Twoim wypadku warunek konieczny do szczęścia w życiu.
  • Teraz wybierz spośród tych 15 pozycji trzy, które najbardziej do Ciebie przemawiają.
  • Wypisz 4 lub 5 uczuć, które najlepiej opisują to, co się z Tobą dzieje w przypadku realizowania każdej z tych 3 ulubionych rzeczy.
  • Zanotuj negatywne myśli, które mogłyby uniemożliwić Ci przeniesienie swoich pasji do codziennej rzeczywistości.
  • Pomyśl o tym, jak pasja mogłaby się zamienić w coś, co może Ci pomóc osiągnąć sukces w życiu zawodowym lub prywatnym, pamiętając, że pasja i sukces mają wspólne korzenie, a różnią się jedynie sposobem realizacji.

Dziel się pasją z innymi!

Jednym ze sposobów, aby pasja łatwiej znalazła drogę do twojego życia, jest zbliżenie się do ludzi, którzy podzielają twoje zainteresowania i z którymi możesz wspólnie robić to, co uwielbiasz. Jeśli będziesz się trzymać się razem z nimi, będziesz mógł rozwijać swój potencjał i cieszyć się bardziej intensywnymi przeżyciami.

Na szczęście pasja jest zaraźliwa – zapewne wiele razy słyszałeś to stwierdzenie i jest ono w pełni prawdziwe.

Łatwo jest stwierdzić, czy ktoś jest pasjonatem: potrafi on mówić bez końca o swojej pasji. Gdy tylko może dzielić się z nią z innymi, to jego dusza wypełnia się miłością i światłem. Mamy nadzieję, że uda Ci się poczuć taki sam efekt.

Co oznacza życie z pasją?

Odpowiedź można odkryć w przeżywaniu każdej chwili swojego życia, ciesząc się z intensywnością, z jaką będziesz powinieneś starać się żyć aż do ostatniego dnia. W ten właśnie sposób objawia się prawdziwa pasja.

Żyć z pasją oznacza, że żyjesz za pomocą wszystkich swoich zmysłów i pozostajesz w pełni świadomy swojej własnej rzeczywistości, która pozwala Ci osiągnąć wewnętrzne spełnienie. W ten sposób będziesz w stanie rozwijać swoją osobistą “magię”.

Aby to zrobić, wykorzystaj do pomocy swojego najsilniejszego sojusznika, jakim jest inteligencja emocjonalna. Pozwala nam ona przełamać bariery stworzone przez liczne nasze obawy i fałszywie postrzegane ograniczenia, dając nam w zamian wiele narzędzi, które pozwalają wprowadzić do naszego życia pasję.

Nauczyć się żyć z pasją jest w pełni realnym i osiągalnym marzeniem dla wszystkich z nas. Zachęcamy do śmielszego rozkoszowania się swobodą, przełamywania swoich barier, podejmowania nowych wyzwań i rozpoczynania każdego dnia jako nowej przygody. Pasja to nieustanne próbowanie nowych rzeczy, cieszenie się każdym kolejnym dniem, życie na zasadzie tu i teraz i stały rozwój osobisty.

A co najważniejsze, znalezienie w swoim życiu miejsca także na miłość i dzielenie się swoją miłością z innymi osobami.

Krzysztof Andrulonis

 

Między hobby a pasją 

21 marca 2021

Strona główna

Wróć do artykułów