Outro - wychodzimy poza schemat

Kobieta jest organizmem ultradoskonałym. Potrafi się regenerować po ekstremalnie ciężkich doświadczeniach. Przetrwa wszystko – słowa Katarzyny Nosowskiej wywołały niemały skandal. Ile jest w nich prawdy? I dlaczego, pomimo stuleci zmagań z seksizmem i dowodzenia równości względem mężczyzn, wciąż nie docenia się roli kobiet i sceptycznie podchodzi do ich wpływu na rozwój świata? Przekonajmy się, czy świat mógłby istnieć bez tej płci.

Prawdziwą siłą jest siła kobiet

Czy kiedykolwiek spotkałeś się ze stwierdzeniem, że prawdziwą siłą jest siła kobiet? Spróbuj choć przez chwilę wyobrazić sobie, jak wyglądałby świat bez nich. Jaki by był? Brudny i nieciekawy… czy też urokliwy i wolny od ograniczeń? A może nie jesteś w stanie sobie tego zobrazować? Otóż wyobraź sobie, że budzisz się pewnego pięknego poranka i okazuje się, że przyszło ci żyć w świecie bez kobiet. Po pierwsze, ten poranek nie był by już taki piękny. Po drugie... Właśnie – co po drugie?

Codziennie rano, idąc do szkoły, mijam dziesiątki obcych mi mężczyzn: młodszych, starszych, którzy podobnie jak ja zmierzają w jakimś kierunku. Choć to ode mnie niezależne i są to tylko anonimowi przechodnie, mój wzrok mimowolnie obserwuje ich ruchy, analizuje wygląd, ubiór, ocenia możliwe intencje względem mnie bądź wobec świata. Widzę wyraźnie ich zmagania z nieprzyszytymi guzikami, problemy z zapytaniem kogoś o drogę, nieporadność w rozpoczęciu rozmowy z atrakcyjną dziewczyną. I właśnie w tym momencie mojego poranka zadaję sobie pytanie: jak wyglądałby świat bez kobiet?

Pora na wyraźną odpowiedź, która nie każdemu się spodoba: pomimo tysiącleci ewolucji najzwyczajniej nie przetrwałby! Zarówno w przeszłości, jak i teraz. Najwyższy czas, aby ta druga połowa świata zatrzymała się i po raz pierwszy wysłuchała ich historii. Niech kobiety otworzą sobie drogę do równości bez proszenia o pozwolenie. Niech wszyscy zobaczą, że świat bez kobiet po prostu nie miałby racji bytu. Niech kobiety cieszą się wolnością, swoim należytym miejscem, swobodnym wyrażaniem opinii – niech przede wszystkim mają prawo głosu! To feminizm i dokonania „wielkich” przodkiń sprawiły, że są one równe tej drugiej połowie.

Żelazna Dama

Problem jest zbyt złożony, żeby w tym miejscu wystarczyło kilka motywujących słów. Należy pójść dalej. Niedowiarkom trzeba udowodnić, że Ziemia stanęłaby w miejscu, gdyby nie wkład kobiet.

Każdy chyba się zgodzi, że największy krok w stronę równości płci nastąpił w XX wieku, kiedy to premierem Wielkiej Brytanii po raz pierwszy w historii została kobieta – słynna Margaret Thatcher, znana pod pseudonimem Żelaznej Damy. Odważny przydomek zwykł wyłącznie podkreślać nieugiętą postawę Brytyjki, dzięki której – jak warto wspomnieć – wiele zmieniła, naprawiła i zyskała, zarówno prywatnie, jak i na arenie międzynarodowej.

Thatcher była nazywana również Żelazną Gospodynią, gdyż wielokrotnie potwierdzała siłę kobiet, nawiązywała do ich wytrzymałości i odwagi. Wyznawała zasadę, że każda kobieta, która zna problemy związane z prowadzeniem domu, lepiej zrozumie trudności, które pojawiają się przy rządzeniu krajem.

Podążać za ciosem

Mówiono, że bardzo szybko potrafiła narzucić swój styl rządów. Taki, w którym właściwie nie znajdowało się miejsce na jakiekolwiek dyskusje. Polityczka wsławiła się twardą postawą wobec komunizmu w relacjach międzynarodowych, a ponieważ w latach 60. i 70. XX wieku kraj chylił się ku upadkowi z powodu zjawisk globalnych – ekspansji komunizmu – a także błędnych decyzji podejmowanych przez poprzednie rządy, Thatcher postanowiła wprowadzić niekiedy rygorystyczne zmiany, mając na celu jedynie wyższe dobro państwa.

Była przeciwniczką wysokich podatków finansujących zbyt rozbudowane państwo i redystrybucję socjalną. Wielkim problemem pozostawała nadmierna siła związków zawodowych, nie tylko narzucających rozwiązania w przedsiębiorstwach, ale też wpływających na politykę państwa.

Heroicznie wymierzała ciosy w kontrowersyjne kwestie, podejmowała trudne decyzje i stawiała sobie ważne pytania, jak choćby: czy o polityce rządu mają decydować wyborcy, czy związki? Thatcher do dziś uważana jest za ikonę emancypacji kobiet, równocześnie jest pierwszą brytyjską polityczką, która uczyniła Wielką Brytanię z powrotem wspaniałą.

Pod koniec sprawowania przez nią funkcji premiera skromnie podsumowała czasy swojej władzy wypowiedzią: My pozbywamy się podziałów, zamieniamy konflikty na współpracę, budujemy jeden naród, przez coraz szerzej rozumiane pojęcie własności oraz demokrację. Margaret Thatcher niewątpliwie zmieniła bieg wydarzeń państwa brytyjskiego, jednak jej wybory nie ograniczały się wyłącznie do państwa jej rządów, ale miały niewątpliwy wpływ na cały świat. Postać pani premier na stałe zapisze się w dziejach polityki i na kartach rozwijającego się feminizmu jako ta, która dała nadzieję milionom kobiet.

Kobieta w koronie

Pozostając w temacie polityki, nie można nie wspomnieć o kobiecie, która podobnie jak Thatcher wywróciła świat do góry nogami. Choć między tymi postaciami toczyła się polityczna wojna, nie przeszkodziło im to w realizacji założonych celów. Jak zapewne wszyscy się domyślają, mowa o Elżbiecie II – królowej Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, którą jest od 63 lat. Już samymi latami sprawowania władzy zapisała się na najwyższym miejscu listy rekordów, tym samym pozbawiając go królowej Wiktorii. Ale co jeszcze poza rekordowym czasem utrzymania tronu udało się obecnej angielskiej władczyni?

Zdecydowanie należy wspomnieć, że sprawczyni tak dużego zamieszania jest nie tylko szanowaną monarchinią, ale również regularnie wspierającą liczne inicjatywy działaczką charytatywną. Patronuje około 620 organizacjom charytatywnym, które od lat aktywnie wspomaga. Wśród nich najpopularniejsze to The Campaign to Protect Rural England, The Kennel Club i The Boys’ Brigade.

Jak mało kto wie, Elżbieta II ma nietypowe zainteresowania. Królowa znana jest z nienagannego stylu, który dopełniają wszelkiej maści, kolekcjonowane przez nią, kapelusze. Jest miłośniczką zwierząt, szczególnie psów rasy corgi, które od lat posiada. Co istotne, władczyni otwarcie mówi o miłości, jaką darzy swój naród – stara się go za wszelką cenę jednoczyć i być dla niego wsparciem. Takie cechy współczesnej monarchini zasługują na aprobatę poddanych, nie mówiąc już o tym, ilu konfliktów Królestwo Wielkiej Brytanii dzięki temu uniknęło.

Ikona popkultury

Nie odstępując od wątku wielkich żeńskich nazwisk na forum międzynarodowym, trzeba przyjrzeć się sylwetce Marilyn Monroe, która bez wątpienia jest jedną z ikon XX wieku i do dziś pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobistości w historii. Marilyn zajmowała się głównie aktorstwem, oprócz tego była także piosenkarką, producentką filmową, a z czasem stała się po prostu legendą własnych czasów, bez wątpienia osobistością wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju. Od lat ceniona jest jako królowa pin-upu i popkultury, a także ideał kobiecości.

Marilyn Monroe uważana jest przez ekspertów także za pierwowzór dzisiejszych celebrytek. Służyła za przykład wielu młodym dziewczynom pragnącym zostać modelkami, aktorkami i piosenkarkami. Dzięki swojemu charyzmatycznemu usposobieniu porywała za sobą tłumy, stawała się inspiracją dla coraz szerszego grona odbiorców. Za życia cieszyła się niewiarygodną jak na tamte czasy popularnością, której wszyscy mogli jej pozazdrościć. Każdy jej krok był śledzony przez całe rzesze fotoreporterów, co często okazywało się ujemnym aspektem popularności. O słynnej idolce zarówno kobiet, jak i mężczyzn powstały setki książek, filmów i piosenek.

Sukces kiedyś aktualny dziś?

Współczesne feministki są pewne, że gdyby Marilyn Monroe urodziła się kilkadziesiąt lat później, bez wahania wstąpiłaby w ich szeregi, gdyż oprócz blond włosów, pełnych ust i seksapilu miała silną osobowość. Uważała, że każdy z nas musi odnaleźć szczęście w samym sobie, nie możemy poszukiwać go w jakiejś rzeczy lub innej osobie – najważniejsze jest kochanie siebie i bycie szczęśliwym ze względu na to, co się ma oraz to, kim się jest. Marilyn wiedziała, czego pragnie i dążyła do tego za wszelką cenę. Nie zadowalała się byle czym i byle kim, mawiała, że „lepiej być szczęśliwą samotnie niż nieszczęśliwą z kimś innym”.

Wielu ceni Monroe za ,,ładną buźkę" i wyłącznie to uznaje za jej klucz do sławy i sukcesu. W przypadku tej gwiazdy należy jednak spojrzeć zdecydowanie głębiej, bowiem była ona wszechstronnie uzdolniona, a przy tym wyjątkowo bystra. Swoją przewrotną karierą rozpętała istną rewolucję społeczną i kulturalną. Przyczyniła się do diametralnych zmian w kontekście postrzegania kobiecego piękna. Łącząc w sobie atrakcyjność i intelekt, wprowadziła znaczące zmiany dla dalszego rozwoju popkultury. Marilyn Monroe stała się marką samą w sobie, a każde pokolenie może identyfikować się z nią na inny sposób.

Tylko nieliczni przechodzą do historii. Jedni wsławiają się bohaterskimi czynami, inni cennymi okryciami, a jeszcze inni tym, że swoją obecnością zmienili obyczajowość społeczeństw, ponieważ ich sposób myślenia wyróżniał się na tle czasów nowoczesnością i odwagą. Kimś takim były właśnie Marilyn Monroe, Margaret Thatcher i Elżbieta II.

Jak zmieniły one świat?

Nastał moment, aby przyznać, że wraz z biegiem czasu w otaczającym nas świecie dokładnie możemy wskazać rosnącą i zyskującą na znaczeniu rolę kobiety. Kobieta-żona, kobieta-matka, kobieta zajmująca się domem, powszechnie określana jako „kura domowa”, to do niedawna główne skojarzenia z jej rolą społeczną.

Mężczyzna kojarzony z „głową rodziny” do niedawna jako jedyny miał prawo podejmować decyzje i dokonywać ważnych wyborów. To on był szanowany, jego zdanie liczyło się przede wszystkim. On wybierał żonę i to on decydował za nią. W dwudziestym pierwszym wieku taki układ jest już przestarzały i faktycznie należy do prehistorii.

Do dziś na świecie pojawiło się wiele kobiet zmieniających na dobre jego oblicze. Przy pomocy powodowanych przez nie rewolucji płeć żeńska śladami Thatcher coraz częściej dochodziła do rządów. W wielkość i niesłychaną klasę Elżbiety II nikt nie wątpi, jednakże zaznaczyć trzeba, jak dużą część społeczności zahipnotyzowała swoją wrodzoną elegancją i ilu ludzi zmobilizowała do pracy. Przykładem Marilyn Monroe, która dowiodła, że jeśli się chce, to można osiągnąć wszystko, są dziewczęta odważniej sięgające po marzenia i realizujące je.

Opisane powyżej kobiety dokonały zmian, które świat pamięta pomimo upływu lat i które pozostaną z nami już na zawsze. Mimo upływu lat ich postacie wciąż są doceniane i stanowią nieodłączny element dziejów naszego świata.

Julia Kulik

 

Kobiety, bez których świat byłby inny 

08 grudnia 2020

Strona główna

Wróć do artykułów