Outro - wychodzimy poza schemat

 

NOTKA PRASOWA

 

Co chcieliście wiedzieć o grach wideo, a baliście się zapytać?

 

Dlaczego spacją się skacze? Co ma teatr do gier? O co chodzi z tą przemocą? „Spacją się skacze” to nowy projekt Drzwi Zwanych Koniem, który przybliży nam inne spojrzenie na gry wideo. Projekt wystartował 12 października i dostępny jest na stronie: spacjasieskacze.pl, gdzie czeka na nas seria wideoesejów, podcastów i artykułów o grach wideo.

 

Wespół z jednymi z najciekawszych głosów o grach w Polsce: Martą Tymińską (Uniwersytet Gdański), Pawłem Schreiberem (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), Tomaszem Z. Majkowskim (Uniwersytet Jagielloński) i Jackiem Wandzlem (Ars Independent Festival) przygotowano cykl multimediów krytycznie spoglądających na medium. W sumie czeka na nas na dzień dobry: 210 minut podcastów, 100 minut wideoesejów oraz 35 stron artykułów.

 

Ze wszystkimi treściami zapoznać można się bezpłatnie na stronie: spacjasieskacze.pl.

 

Warto też nadmienić, że materiały zostały opracowane pod kątem dostępności (m.in. napisy dla słabosłyszących i niesłyszących, transkrypcje audio i wideo, uproszczone wersje tekstów i wersje audio).

 

– Mimo tego, że większość z nas gra w gry - trzy czwarte Polek i Polaków! - to rozmawiamy o nich zazwyczaj przez pryzmat rozrywki lub produktu konsumenckiego czy biznesowego. Nie zdarza nam się zastanowić, dlaczego w city builderach projektujemy wyłącznie kapitalistyczne miasta na prawie amerykańskim, ani czemu podstawową mechaniką w grach AAA jest zawsze walka, a większość bohaterów chyba miało wspólnych rodziców, bo wyglądają tak samo. Może czas o tym porozmawiać w końcu? – dodaje Bartek Sołtysik, współtwórca projektu.

 

Organizatorem projektu jest Spółdzielnia Socjalna Honolulu - przedsiębiorstwo społeczne prowadzące w Katowicach integracyjną klubokawiarnię Drzwi Zwane Koniem, która obok reintegracji zawodowej osób wykluczonych i smacznej gastronomii, zajmuje się działalnością kulturotwórczą.

 

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

 

ORGANIZATOR

 

Projekt organizuje Spółdzielnia Socjalna Honolulu, przedsiębiorstwo społeczne prowadzące integracyjną klubokawiarnię Drzwi Zwane Koniem, w Katowicach przy ul. Warszawskiej 37.

DZK otwarte są już od 2015 roku. Lokal oprócz oferty gastronomicznej – autorskiego twistu na temat kuchni street-food – zajmuje się aktywizacją i zatrudnianiem osób wykluczonych społecznie (m.in. osób z niepełnosprawnościami). DZK to także „nieoficjalny dom kultury” – co roku na tutejszej scenie odbywa się ponad 300 wydarzeń!

DZK to przedsiębiorstwo wielowymiarowe: zajmuje się również testowaniem innowacji społecznych, kompleksową organizacją wydarzeń kulturalno-społecznych (od programu, przez promocję, po produkcję), czy marketingiem

 

Inne spojrzenie na gry wideo 

13 października 2020

Strona główna

Wróć do artykułów