Outro - wychodzimy poza schemat

Jakie emocje wywołuje u ciebie pojęcie: „z biegiem lat”? Nostalgię? Strach? A może budzi w tobie jakąś inną emocję? Cokolwiek by to było, ten czas mija. I niektórzy powiadają, że przyśpiesza z biegiem lat. 

 

Ale… czy to zjawisko rzeczywiście ma miejsce? Chociażbyś posiadał nadludzką siłę, to nie sprawisz, że czas się zatrzyma. Zegar z sekundy na sekundę tyka: tik-tak, tik-tak i przesuwa wskazówkę.

Im starszy jesteś, tym większy bagaż obowiązków nosisz na swoich plecach. Zobrazuję to. Wyobraź sobie Lucy, która dopiero co się urodziła. Na początku swej drogi uczy się podstaw funkcjonowania w świecie: chodzenia, mowy. I życie jej jakoś mija… Później wkracza w taki wiek, w którym musi pójść do szkoły podstawowej. Wtedy pojawiają się obowiązki: czy to dotyczące ocen, czy jakieś inne. Po kilku latach staje się już dorosłą kobietą. Jej bagaż się zwiększa: podatki, składki i wiele więcej obowiązków zabiera jej czas. Jest ciągle w ruchu, ma co robić i dlatego ten czas wydaje się biec szybciej niż dawniej. Pewnie spotkałeś się z tym, że ktoś wykonywał pewną czynność przez dłuższy czas i kiedy spojrzał na zegarek, zdziwił się, że już tak późna godzina. Nawet mógł to skomentować, np.: „O kurczę, już ta godzina?” albo: „Jak ten czas szybko leci…”.

 

Ale nie można wiecznie żyć wspomnieniami, które są jak wielkie brzemię – tak pisze w książce pt. Mechaniczny książę Cassandra Clare. Ten cytat odnosi się do wspomnień, które są jak tęcza po burzy albo szary dzień. Uczy, że nie należy żyć sytuacjami, które miały miejsce. Nie warto, ponieważ nie da się zmienić przeszłości.

 

Pamiętasz niektóre wydarzenia ze swojego życia. Niektóre, co nie oznacza, że wszystkie. Każdy dzień jest inny, wyjątkowy. Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy, jak napisała w swoim wierszu zatytułowanym Nic dwa razy Wisława Szymborska.

 

Nie da się pamiętać wszystkich minionych dni, nawet jeśli każdy z nich się od siebie różnił. Pamiętasz te, które najbardziej przeżyłeś: które nauczyły cię czegoś ważnego, w których byłeś ogromnie szczęśliwy bądź smutny. Chociaż być może pamiętasz np. co jadłeś tydzień temu na obiad, ale wątpliwe jest, że będziesz to pamiętał za 30 lat.

 

Spójrz na to z tej strony: ludzie zbliżają się ku śmierci, ale wraz z mijającym czasem w ich życiu pojawia się coraz więcej wspomnień. Ludziom wydaje się, że czas przyśpieszył, ponieważ są już w pewnym momencie swego życia, a nie pamiętają dokładnie wielu zdarzeń, które ich do tego miejsca doprowadziły. Gdyby ten cały miniony czas został im przywrócony, zrozumieliby, że czas absolutnie nie gna coraz szybciej wraz z mijającymi latami.

 

 

Zuzanna Skalska

Czas przyspiesza z biegiem lat

20 kwietnia 2020

Strona główna

Wróć do artykułów