Outro - wychodzimy poza schemat

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego każdy z nas okazuje uczucia w inny sposób? Albo w czym różnimy się w ich uzewnętrznianiu od zwierząt i co ma na to wpływ?

 

Pierwsze lata życia

Zacznę od dzieciństwa. Oczywiste jest, że u każdego wyglądało ono inaczej. Być może usłyszałeś kiedyś, że jesteś odbiciem swoich rodziców. Jako abstrakcyjny model badawczy posłuży mi przykład rodziny dobrej, wzorowej, w której rodzice okazują sobie nawzajem i dziecku miłość oraz jest ona okazywana przez dziecko. Potomek mieszkając wśród bliskich, czuje się z nimi dobrze. Czuje się kochany i może uważać, że jest bezpieczny. Ma w sobie ciepło, którym może emanować w stosunku do świata. Zachowany jest w jego podświadomości wzorzec takiej rodziny, w jakiej się wychował, przez co istnieje prawdopodobieństwo, że taką założy w przyszłości.

 

Jesteś otoczony przez różne osoby

Często widujesz tych, z którymi łączy cię cel. Być może masz kogoś, z kim często rozmawiasz, ale są również tacy, których zobaczysz tylko raz w życiu. Niezależnie od tego, jaki stosunek łączy cię ze światem, żyjący w nim człowiek może wywrzeć na ciebie wrażenie. Świadomie lub nie, porównujesz się do innych. Bywa tak, że zaczynasz zazdrościć… To uczucie możesz uważać zarówno za dobre, jak i złe. Ono sprawia, że zaczynasz czuć się niedowartościowany, a przez to nieszczęśliwy. Stopniowo wypełniają cię negatywne emocje, które mogą ujawnić się wtedy, gdy kogoś zranisz. Innym powodem, przez który ranisz jest to, że sam zostałeś zraniony. Ktoś cię zranił, ty zraniłeś kogoś innego, a ta osoba zraniła następną… Jak widzisz, jest to taki łańcuch.

 

Media – przyczyna twoich poglądów

Dobrnąłeś do kształtujących twoje poglądy rodzajów mediów. Pewnie niejednokrotnie natknąłeś się na jakiś jej rodzaj. Część z nich informuje cię o wydarzeniach teraźniejszych albo dziejących się blisko teraźniejszości. W zależności od sposobu ich przekazywania mogą kształtować twoją opinię na pewien temat.

 

Media wpływają na modę. Przez to wielu ludzi zaczyna zachowywać się tak, aby być uważanym przez społeczeństwo za osobę znającą się na trendach. To, co jest wiele razy powtarzane, sprawia, że zwracasz na to szczególną uwagę i zaczynasz się w dany temat zagłębiać. Na przykład umieszczone w prasie zdjęcia kobiet zwracały uwagę odbiorców na ich sylwetkę. To z kolei spowodowało wzrost zainteresowania tematyką odchudzania, której zbyt częste poruszanie w wielu źródłach sprawiło, że wiele kobiet zaczęło mieć problem z samoakceptacją. Przez to zamiast cieszyć się swoim wyglądem, zaczynały podejmować różne działania, aby schudnąć.

 

Uczucia i sposób zachowania zwierząt

Na zachowanie zwierząt również wpływa przeszłe doświadczenie, a konkretniej to, w jaki sposób były traktowane. Nietrudno to zauważyć, wystarczy pobyt w schronisku albo informacje na ten temat zamieszczone w internecie. Możesz na przykład natknąć się na strach zwierzęcia przed konkretnym człowiekiem, nawet jeśli ten nie wyrządził mu żadnej krzywdy. Taki stosunek bierze się stąd, iż zwierzę zauważyło u niego cechę lub cechy podobne albo takie same, jakie posiadał dręczyciel.

 

Zwierzęta na swój sposób okazują emocje. Niektóre z nich przywiązują się do człowieka. Świadczy o tym historia psa Hachiko. Został przygarnięty w 1924 r. przez profesora pracującego na Uniwersytecie w Tokio. Codziennie o tej samej porze pupil czekał na swojego właściciela na tej samej stacji, z której on wracał. Jego powroty zakończyły się w maju 1925 r. z powodu śmierci. Pomimo tego Hachiko wciąż czekał z nadzieją, dopóki jego oczekiwania na powrót właściciela nie przerwała śmierć.

 

Stosunek zwierząt do śmierci

Warto poruszyć temat śmierci. Pewnie niejednokrotnie o niej słyszałeś i wiesz, że ona kiedyś nastąpi. Czy jednak zwierzęta wiedzą o niej cokolwiek? Wpis na Twitterze Jessi Dietrich z USA może cię zszokować. Napisała, że zapytała weterynarza, co jest najtrudniejsze w jego pracy. Odpowiedział, że to, kiedy musi uśpić zwierzę, a jego właściciele wychodzą z sali. Tymczasem przestraszone zwierzę, po dostaniu zastrzyku, ostatnie chwile spędza na szukaniu swojego właściciela.

 

Bernd Heinrich – emerytowany profesor Uniwersytetu w Vermont, autor książki pt. Wieczne życie. O zwierzęcej formie umierania zapytany o to, jak zwierzęta reagują na śmierć i czy się jej boją, odpowiedział, że większość zwierząt nie obawia się śmierci samej w sobie, ale związanego z nią zranienia i zagrożenia. Instynktownie boją się drapieżników, pszczół oraz wysokości. Powiedział również, że czują zmiany chorobowe zarówno u siebie, jak i swoich bliskich.

 

Zuzanna Skalska

 

Co wpływa na sposób okazywania uczuć u ludzi i zwierząt? 

11 maja 2020

Strona główna

Wróć do artykułów