Outro - wychodzimy poza schemat

Być może załamujesz bezradnie ręce i myślisz, że już nic nie poradzisz na to, że twoje plany na wakacje zostały skreślone i czeka cię nuda. Otóż nie. Nie musi tak być i wbrew pozorom to lato może być udane. Nie masz na nie planu? Spokojnie, być może poniżej znajdziesz dla siebie coś ciekawego.

 

Miejsca nawiązujące do historii 

 

Interesuje cię historia? Lubisz chodzić do muzeum?

Oto lista z przykładowymi polskimi muzeami, które będziesz mógł zwiedzić online:

 

– Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady – Wybierając tę opcję, zobaczysz panoramę z lotu ptaka, budynki obozu Oświęcim i Brzezinka, a także poznasz historię osób uwięzionych w obozie.

http://www.auschwitz.org/zwiedzanie/wystawy-on-line/

 

– Muzeum Powstania Warszawskiego – Możesz wyruszyć na wirtualny spacer po salach wystawienniczych Wirtualnego Muzeum Powstania Warszawskiego. Przy zwiedzaniu zobaczysz eksponaty, dokumenty, a także film.

Oto link do jednego z kilku filmików, dzięki którym będziesz mógł zobaczyć to muzeum przez internet:

https://youtu.be/_NDBM3vAY5k.

 

– Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza – Powstało w kopalni ropy naftowej, założonej w 1854 r. przez Ignacego Łukasiewicza. Najcenniejszymi zabytkami muzealnymi są obiekty z XIX w.: kopanka Franek z 1860 r. oraz budynek administracyjny, w którym obejrzysz kolekcję lamp naftowych, aranżację gabinetu, apteki i laboratorium Łukasiewicza.

https://wkraj.pl/index.php?page=vr&start=43145

 

– Muzeum Wsi Kieleckiej – Decydując się na tę opcję, możesz zwiedzić m.in.: zagrody wiejskie, obiekty małomiasteczkowe, budynki folwarczne, zabytki przemysłu wiejskiego oraz obiekty sakralne, takie jak Dwór z Suchedniowa.

Wystawy online znajdują się na głównej stronie muzeum:

https://www.mwk.com.pl/.

 

A oto lista z przykładowymi muzeami znajdującymi poza granicami Polski:

 

– British Museum, Londyn – Korzystając z tej propozycji, zobaczysz m.in.: Kamień z Rosetty, egipskie mumie i wiele cennych artefaktów.

Na głównej stronie tego muzeum umieszczony jest napis: „What’s online”, pod którym znajdują się wystawy, które możesz obejrzeć:

https://www.britishmuseum.org/.

 

– Musée d’Orsay, Paryż – Za pomocą strony Google Arts & Culture będziesz mógł spacerować po galerii pełnej dziesiątek słynnych dzieł francuskich artystów, którzy żyli i tworzyli między 1848 a 1914 rokiem, w tym m.in. dzieła Moneta, Cézanne'a i Gauguina.

Pod tytułem: „Visit information sheets” znajdują się wystawy online oznaczone kolorem fioletowym: https://www.musee-orsay.fr/en/espace-professionnels/professionals/teachers-and-youth-leaders/teaching-resources/online-resources.html.

 

– Muzeum Pergamońskie, Berlin – W tym muzeum obejrzysz zbiory starożytnej architektury oraz hellenistycznej rzeźby, takie jak brama Isztar i słynny zrekonstruowany Wielki Ołtarz Zeusa.

https://artsandculture.google.com/entity/pergamon/m05tcm?hl=en

 

A może chciałbyś odwiedzić jakieś galerie sztuki i wystawy? Spokojnie, nic straconego, ponieważ wiele można zobaczyć online. Są to m.in.:

 

– Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki – Wybierając tę opcję, zostaniesz wirtualnie oprowadzony po wystawach (odbywa się to w piątki i niedziele na Facebooku).

https://zacheta.art.pl/pl/kalendarz/oprowadzania-online

 

– Galeria Uffizi we Florencji – Dzięki tej galerii zobaczysz, zapoczątkowaną w renesansie przez ród Medyceuszy, kolekcję sztuki oraz m.in. poznasz sztukę szewstwa w starożytnym świecie.

https://www.uffizi.it/en/event-category/exhibitions/current (aktualne wystawy)

https://www.uffizi.it/en/event-category/exhibitions/past (wcześniejsze wystawy, które również możesz zobaczyć)

 

– National Gallery of Washington – Tutaj będziesz miał możliwość wybrania wystaw. Pierwszą jest „Fashioning a Nation”. Dzięki temu ilustrującemu opracowaniu dowiesz się różnych informacji na temat ubrań od[nieznany2] połowy XVIII do końca XIX w. Inną opcją jest „Vermeer and the Masters of Genre Painting”, która opowiada m.in. o malarstwie Vermeera oraz skupia się na odczytaniu ukrytych znaczeń barokowego malarstwa Niderlandów.

https://artsandculture.google.com/partner/national-gallery-of-art-washington-dc

 

– Cracoviana z kolekcji Bunkra Sztuki – Jeśli interesuje cię Kraków, to ta wystawa jest dla ciebie. Zostaniesz oprowadzony po mieście i poznasz: społeczeństwo, architekturę, naturę, historię, estetykę. Będziesz szedł śladami zdarzeń, miejsc i osób, które stały się inspiracją dla artystów.

http://bunkier.art.pl/?wydarzenia=cracoviana-wirtualna-wystawa-prac-wideo-z-kolekcji-bunkra-sztuki

 

W dobie koronawirusa nie można uczestniczyć w życiu publicznym, tak jak przed pandemią, ponieważ obowiązują liczne obostrzenia dotyczące funkcjonowania. Jednakże istnieją możliwości, dzięki którym można ułatwić i umilić sobie życie. Przykładowo możesz przejść się po parku online. Do takich obiektów należą m.in.:

 

– Park Narodowy Yellowstone – Na jego terytorium znajdują się gejzery Old Faithful i Steamboat, tęczowe gorące źródła Grand Prismatic Spring, wulkany błotne, jezioro Yellowstone, fumarole Roaring Mountain, wodospady Firehole i Yellowstone.

https://www.nps.gov/yell/learn/photosmultimedia/virtualtours.htm

 

– Park Narodowy Denali – To miejsce otacza tundra i tajga, lasy, góry i lodowce. Mieszkają w nim m.in. niedźwiedzie, karibu, łosie, owce jukońskie, lisy.

Dzięki tej stronie zobaczysz krajobrazy i zwierzęta mieszkające w Denali: https://www.nps.gov/dena/index.htm.

 

– Park Narodowy Glacier – Na terenie tego parku znajduje się wiele jezior polodowcowych oraz lodowców. Zobaczysz tutaj poszarpane szczyty górskie, kryształowo czyste jeziora i wodospady. Mieszkają w nim niedźwiedzie grizzly i baribale, pumy.

https://youtu.be/QWzrdChVVrY

 

– Park Narodowy Great Smoky Mountains – Jego największą atrakcję stanowią górskie krajobrazy. Najpopularniejszymi szlakami tego parku są Laurel Falls Trial oraz Clingmans Dome.

W dolinach oddzielających szczyty często można obserwować malownicze mgły.

https://www.nps.gov/grsm/index.htm

 

 

Zuzanna Skalska

Co robić w tegoroczne wakacje? 

05 czerwca 2020

Strona główna

Wróć do artykułów