Outro - wychodzimy poza schemat

IDEA

Ars Independent Festival 2021 to 11. edycja multimedialnego i popkulturowego festiwalu filmu, animacji, wideoklipu i gier wideo. O młodych, przez młodych i dla młodych! Pod banderą Czarnego Konia - symbolu nieoczekiwanego zwycięzcy, nawiązaniu do protofilmowego eksperymentu szalonego Eadwearda Muybridge’a, ironicznym komentarzu wobec złotej fauny nagród filmowych, czy odwołaniu do górniczego dziedzictwa Górnego Śląska. Pokazy filmowe, wystawy gier wideo, koncerty i live acty, spotkania i dyskusje - Ars Independent to festiwal z otwartą formułą.

W tym roku festiwal odbędzie się trzykrotnie: w czerwcu (25-26.06), wrześniu i grudniu w Katowicach i/lub online.

Każdą edycję przygotuje dla nas inna kuratorka. Za najbliższą odsłonę odpowiadać będą: Agnieszka Karpiel (współkoordynatorka Klubu Filmowego Ambasada) oraz Przemek Mateusz Sołtysik (dyrektor Ars Independent Festival).

W ubiegłych latach festiwal gościł w Katowicach wielu twórców z całego świata, m.in. Béla Tarra, Ninę Menkes, Phila Mulloya, Lailę Pakalninę, Bruce’a LaBruce’a, Tami Tamaki, Stephena „M.O.O.N.” Gilarde’a, Jakuba Dvorskiego, Mariolę Brillowską, Piotra Dumałę, Arkadiusza Jakubika, Bodo Koxa, Łukasza Barczyka, Sosa Sosowskiego, Wiktora Striboga czy Władysława Komendarka.

Organizatorami wydarzenia są instytucja kultury Katowice Miasto Ogrodów oraz Miasto Katowice. Wydarzenie produkuje przedsiębiorstwo społeczne Spółdzielnia Socjalna Honolulu, prowadzące klubokawiarnię Drzwi Zwane Koniem.

 

BILETY, DATY, MIEJSCA FESTIWALOWE

Letnia odsłona festiwal odbędzie się od 25 do 26 czerwca w Katowicach (Katowice Miasto Ogrodów i Kino Światowid) oraz online (mojeekino, youtube, facebook). Bilety w cenie 15 zł kupić można w miejscach wydarzeń: kinie Światowid, na portalu Filmowa.net, na Mojeekino.pl.

 

PROGRAM: LISTA WYDARZEŃ

  1. Trąba, dupa i kilka zadrapań: przegląd animacji

25.06, 17.00 - 27.06, 17.00 | mojeekino.pl

26.06, 19.30 | kino Światowid

 

  1. Czy Cronenberg nas podnieca?

25.06, 17.00 - 27.06, 17.00 | youtube, facebook; bezpłatne

 

  1. Wideodrom

25.06, 20.30 | kino Światowid

 

  1. Mucha

25.06, 22.15 | kino Światowid

 

  1. Dreszcze: pokaz plenerowy

26.06, 22.00 | ogród KMO (w razie niepogody: sala 211); bezpłatne

 

PROGRAM: OPIS

Letnia odsłona Ars Independent 2021 odbędzie się od 25 do 26 czerwca w Katowicach i online. Pierwszą z trzech planowanych na ten rok odsłon festiwalu poświęcimy dorobkowi mistrza "body horroru" i równie futurystycznych, co technofobicznych wizji - Davidowi Cronenbergowi.

"Wideodrom", "Mucha", "Dreszcze" - kanon SF, jak i kina grozy. Filmy Cronenberga z pewnością pozostają kontrowersyjne, wielu widzów odrzucając plastycznością i dosadnością, nawet dzisiaj. W kilka dekad po premierze potrafią wciąż szokować ("Dreszcze", zwrot w jego karierze, to rok 1975). Cronenberg to jednak nie tylko gęsia skórka i zjeżony włos. Aktualność technologicznych przewidywań, granica między realnym a fantazją, XX-wieczne kino autorskie - to tylko niektóre z wątków, może nawet nie najciekawsze z nich, które można wydobyć z twórczości kanadyjskiego reżysera.

W planach: plenerowy pokaz „Dreszczy” w ogrodzie Katowice Miasto Ogrodów (filmu znanego też pod innymi tytułami m.in. „They Came from Within”). To tutaj Cronenberg nakrelił swój charakterystyczny styl, kręcąc opowieść o eksperymencie szalonego naukowca z pasożytami, które zamieniają ludzi w bezmyślne, żądne seksu i krwi istoty.

Ponadto pokazy filmowe w kinie Światowid. Tutaj kolejne dwa klasyki: „Wideodrom” (niezapomniana rola Jamesa Woodsa) oraz „Mucha” (jeszcze bardziej kultowa rola Jeffa Goldbluma). A także przegląd krótkometrażowych animacji „Trąba, dupa i kilka zadrapań” w klimatach „body horroru” (który zobaczymy zarówno w Światowidzie, jak i online na platformie mojeekino). Warto dodać, że animacje zaprezentowane zostaną z audiodeskrypcją.

Festiwal zainicjuje emisja w sieci (facebook, youtube) dyskusji „Czy Cronenberg nas podnieca?”, z gościnnym udziałem krytyków filmowych: Patrycji Muchy i Piotra Czerkawskiego. Rozmowę poprowadzą w duecie Agnieszka Karpiel i Przemek Sołtysik, współkuratorzy czerwcowej odsłony Ars Independent.

Bilety w cenie 15 zł dostępne będą są w sprzedaży w miejscach wydarzeń.

 

 

Ars Independent 2021 

24 czerwca 2021

Strona główna

Wróć do artykułów